מה המשמעות והסמליות של הציפורים בחיינו? - המאמר המלא

גם אם אנו לא מודעים לכך, לציפורים מקום חשוב בחיינו, לפעמים הן מפטפטות ,רבות מקשקשות ומעירות אותנו עם עלות השחר כשיש לנו לפחות עוד שעה לישון, מעצבנות השובבות. לעיתים מטנפות את עדן החלון שלנו ואז אנחנו ממהרים להתקין מגינים למיניהם נגד ציפורים. אך כולנו יודעים שהעדר ציפורים מנבא רעות , איך הידע הזה מובנה אצלנו? מה המשמעות והסמליות של הציפורים? ואיך זה משפיע על חיינו?     למה הציפור נמצאת בכל כך הרבה סמלים של ארגונים, חברות תכשיטים ועוד... 

סימליות הציפור עוד מהעת העתיקה

הציפורים מכוסות בנוצות והגפיים הקדמיות שלהן הפכו לכנפיים המאפשרות למרבית הציפורים לעוף באוויר, גופן הותאם לתעופה, מקורן קל במקום שיניים ועצמותיהן חלולות. הציפורים מטילות ביצים וההורים מטפלים ודואגים לצאצאיהם. הציפורים הן יצורים חברותיים המתקשרים ביניהם במחוות, טקסים וקריאות ייחודיות. ישנם מינים רבים שבוחרים בני זוג לכל החיים ובכך מגלים נאמנות, תכונות אלה מוערכות ע"י בני האדם מאז ומעולם.

לכן אנחנו יכולים להבין מדוע עוד בעת העתיקה בני האדם האמינו כי אחרי המוות, עוזבת הנשמה את הגוף בצורת ציפור ולפיכך הציפור היא סמל לנפש. שכן מעוף הציפור מסמל את המסע האנושי מלידתו עד שנשמתו עוזבת את אדמות אבותיו.

בדתות רבות מאמינים ביצורים שמימיים או רוחות עם כנפיים, כמו מלאכים, כרובים ושרפים. ציפורים אף מופיעות על ענפי "עץ החיים" בגן עדן שממנו נאסר על אדם וחוה לאכול.

עוד בעת העתיקה, הציפורים נחשבו כחזאים של אירועים עתידיים, והאמינו כי יש להם משמעות סמלית עמוקה. היצורים המכונפים האלה מסמלים את נפש האדם ומייצגים את הטוב, השמחה, החוכמה והאינטליגנציה וכל אלה מייצגים בטיסתם את המסע של הנפש בחיפוש עצמי ואחר ידע גבוה יותר. כמו כן, הטיסה של ציפורים מהווה מטאפורות של עוצמה ולמגוון רגשות ומצבי רוח אנושיים.

כמו כן, קירבתם לשמים גרמה להם להיראות כשליחים של האלים. כתוצאה מכך, ראיית ציפורים שונות נתפסה כסימנים טובים או רעים, והופעתם כסימנים מאלוהים.

הציפור כמקור לתקווה ושיחרור רוחני

לאדם המודרני, הציפורים מקשרות בין כדור הארץ לגן עדן או לעולם הרוחני והן מסמלות את ההתעלות וחיי הנצח וזאת בהתאם לעולם המושגים והאמונות של אותו אדם.

עם היכולת של הציפורים לשוטט באדמה כמו גם להמריא אל השמים, ציפורים מסמלות את הרצון שלנו להיות חופשיים ומאושרים ולעזור לנו בתקופות לחוצות בהן אנו מרגישים חנוקים וחסרי ישע שבהן אנו רוצים לצאת לחופשי ולחזור להיות מאושרים, שלווים ורגועים. כאילו ומשקל רב שאנו נושאים על כתפינו הוסר ונעלם, תחושה של חופש ושחרור, בריחה מגבולות ומגבלות שחלים עלינו.

ציפורים מהוות סמל לשלמות והרמוניה, התקווה והמטרות של חיינו. 

ציפורים עפות מייצגות נשגבות וגאולה, בעוד שציפור כלואה בתוך כלוב מהווה רמז לתשוקה שיש לנו לחופש אמיתי כאשר אנו חווים תחושות של תסכול בשל מגבלות שחלות עלינו במקום בו אנו נמצאים בחיינו. 

הציפורים באות ומזכירות לנו את החשיבות שבלקיחת פסק זמן וגורמות לנו לאפשר הפסקות שיהוו מרחב, כמו אויר לנשימה, הנחוץ לנו בכדי להגשים עצמנו.

ציפור מנבא לנו הצלחה רבה בעתיד, במיוחד בתחום הכלכלי. ציפור מייצגת את הפונציאל שלנו "לפרוש כנף" לקדם את עצמנו להצלחה.
ומזכירות לנו לשאוף גבוה ולא להסתפק במועט, את העליזות , העידון ואת הצורך בלהמשיך ולהתמיד במסע הפנימי.

הציפור מייצגת את הכוח שיש לנו במחשבות חיוביות, ואת הידיעה שהעשייה חיובית תקדם אותנו בחיים. הציפור מסמלת את ההחלטות הקטנות בחיינו שמונעות מאיתנו להכנע, אלא דוחפות אותנו להתמודד עם קונפליקטים הקשים בחיינו, שפתרונם יהווה עוד צעד לעבר הצלחתנו.

מספר ציפורים שקיבלו משמעויות מיוחדות

עם הזמן, מספר ציפורים קיבלו משמעויות סמליות חזקות למצבי רוח אנושיים ומגוון של רגשות ויופי. הנה כמה מהנפוצות יותר:


סימליות הציפור עוד מהעת העתיקה

הציפור כמקור לתקווה ושיחרור רוחני

יונה

ציפור גן עדן

הנשר

הינשוף

פיניקס

עגור

תרנגול

עורב

עקעק

סנוניות וציפורים כחולות

טווס

יונק דבש
יונה

בתורה בסיפורי תיבת נח, יונה לבנה עם ענף זית מופיעה, הציפור המעופפת היפייפיה הזאת היא סימן לכך שהכול משתפר,של תקווה ושלום.

ציפור מעופפת מייצגת שמחה, הרמוניה, אקסטזה, איזון ואהבה, חופש ושחרור רוחני.

כאילו ומשקולת מורמת מהכתפיים.

בנצרות היונה מסמלת את אמא מרי כסמל של טיפול, מסירות, טוהר ושלום.

יום האהבה נודע תחילה כ"יום חתונת הציפורים" שמקורו באמונה העתיקה שהציפורים בוחרות את בני זוגן ביום הזה. בני האדם הלכו בעקבותיהן והפכו אתו ליום של הצהרות אהבה. כך כרטיסים לחג האהבה הופיעו לראשונה במאה ה16 ועד היום, שעליהן שתי יונים לבנות המסמלות אהבה ונאמנות בין בני זוג.

בסיפור אהבה סיני חיילי אביה של קונג סי הורגים את אהובה צ'אנג, קונג סי שבורת הלב מציתה עצמה והנאהבים הופכים לזוג יונים כסמל לאהבתם.

 קאצ'ל הזוהר או ציפור גן עדן

הוא סמל חשוב הן תרבות האצטקים והן המאיה. שם נגזר מהמילה "קצאל",

שמשמעותה "יקרה" או "קדושה" ולכן אין זה מפתיע שהציפור נחשבה אלוהית וקשורה לאל הנחש ונראה כסמל של טוב ואור.

כתוצאה מכך, נוצות הזנב המבריקות, שעשויות לגדול עד מטר, נתפסו על ידי השליטים האצטקים והמיאנים בכובע ראשם. עם זאת, בגלל שהציפורים אלו היו קדושיות, פשוט נתפסו ושוחררו לאחר שנוצותיהן הוסרו. העונש על הריגת הציפור היה מוות.

ציפורי גן עדן יפות כל כך שהאירופאים סברו כי הן באו מגן עדן וקיבלו מעמד מיתי.הנשר

הנשר מייצג סמל גברי מאוד ומייצג את אושר הנישואין הקשורים עם בני זוג לחיים, מסמל עצמאות, חופש, סיבולת, אומץ, נחישות, שליטה, סמכות, מיקוד, מיומנות, חדות נפשית וגם אופורטוניזם. השגת הצלחה ושגשוג, נדיבות, מהורהר ונאור.

הינשוף

הינשוף קשור לכל הדברים קסומים המסתוריים וההונאה, ,מאחר והינשוף צייד לילה, יש לו היכולת הייחודית לטוס בשקט וביעילות ,לראות ולשמוע טוב בחושך.

ינשופים הם סמל של חוכמה, התבוננות, סקרנות, וידע. אך ברוב התרבויות, הינשופים הם סימנים רעים, מבשרי אבדון ומוות.

הציפור האגדית, הפיניקס

הוא ציפור האש הקדושה במיתולוגיה המצרית, ביוונית ובמיתולוגיות אחרות. עוף החול מצית את עצמו ומת בשריפה וקם לתחייה מתוך האפר באופן מחזורי. ככזה, הוא סמל של הלידה מחדש הרוחנית , תחיית המתים, אלמוות, רוח ללא חת, המעבר. הוא גם מייצג היכולת להתגבר על מצוקות.

עגור

 קשור בדרך כלל עם תחיית המתים, התחדשות פיזית ורוחנית. זהו גם סמל של ריפוי ושלום. עוד ייצוג סימבולי של עגור הוא בריאה דרך מיקוד עמוק מדיטטיבי. מתבטא כשהאדם להוט לקחת אחריות על המצב ולקבל את העניינים לידיו. באסיה, העגורים מסמלים חיים ארוכים ואושר.

תרנגול

בתרבויות העתיקות ביותר רואים שהתרנגול כסמל השמש, קריאתו מבשרת את השחר ומסמלת את ניצחון האור על החושך. מסמל רוחניות והתעוררות של רעיונות חדשים.  התרנגול מזוהה עם אומץ, קרבות וגבריות.

תרבויות נורדיות וקלטיות מקשרות אותו עם העולם התחתון, שליח תוקפני שולח אזהרות על סכנה הממשמשת ובאה.

מאז ומתמיד השתמשו בתרנגולים ובתרנגולות לטקסים, בעבר חשבו שיש להם כוחות מאגיים והשתמשו בהם להדוף סכנה. עד היום מקריבים אותם בשביל פוריות האדמה או שיכפרו על חטאים. ידוענים חוזים את העתיד לפי קרביים של תרנגולת.

על פי הסינים, התרנגול מסמל כנות, חוסן גופני, כוח מוסרי, הגנה, נאמנות, מזל, ושתלטנות. היפנים רואים תרנגולים כסמלים מקודשים.

התנ"ך התייחס ל"תרנגול", כי הוא נוהג לקרוא לתרנגולי החצר שלו לאכול לפני שהוא אוכל.

תרנגולת נחשבת לסמל הדאגה האימהית.

בנצרות התרנגולת ואפרוחיה מסמלים את ישוע ומאמיניו.עורב

מסמל מיסטיקה, את הנסתר החולי והמוות, סמל למלחמה ברוב התרבויות העתיקות. הם קשורים ל'עולם האחר", לחוק הקדוש, והאמינו שייצגו את נשמות אבותיהם. עורבים הם גם סמלי של הלא ידוע ונראים כמו סוד, ערמומי, אדוני האשליות ומשני צורה.

ואילו בסין, יפן ובפרס העורב נחשב לשליח האלים וסמל השמש.

במיתולויה הסקנדינבית, אל האלים אודין מלווה בשני עורבים ולפי אגדה אינדיאנית העורב ברא את הארץ כשזרק אבנים קטנות ויצר איים.

למאמר המלא על העורב- לחצו כאן


עקעק

יש משמעויות סמליות מגוונות. הפטפוטים שלה מייצגים את הביטוי היצירתי, התקשורת, וההתרגשות. עם זאת, גם מסמל אישיות רעוע, עם התנהגות בלתי צפויה וטבע מטעה. הסינים מקשרים את העקעק עם אושר בנישואים, שמחה ומזל טוב.

הרומאים והאינדיאנים האינדיאנים רואים את העקעק כבעל אינטלקט גבוה, ויכולות תפיסה.

סנוניות וציפורים כחולות: מסמלת את האביב, הציפור הכחולה מסמלת התעוררות רוחנית, טרנספורמציה, שמחה, שביעות רצון ותקווה. זה נחשב סימן טוב, לחזות מופעים מאושרים בימים הקרובים. הציפור הכחולה קשורה גם בעבודה קשה, ביטחון, צניעות ותמימות.

בנוסף, הסנוניות קשורות עם הים ולמלחים, ידועות כתקווה של המלחים כסימן של אדמה קרובה.

באפריקה נתפשת כטהורה מאחר ורק עפה ועוברת על שמי אפריקה ולא מזהמת עצמה על האדמה.

ובסין שתי סנוניות מסמלות אושר בחיי נישואין.

טווס

העוף המלכותי הזה עם זנב מניפה הוא סמל השמש. זנבו המעוגל מייצג את כיפת הרקיע וה"עיניים" מייצגות את הכוכבים. בבודהיזם מסמלות העיניים הרבות זהירות , או "עין הרע". קארטיקיאה , אל המלחמה ההינדואי , רוכב על טווס . הטווס הזכר מחזר אחרי זוגתו בגאווה כל כך רבה עד שנעשה שם נרדף ליוהרה וגנדרנות.

יונק דבש או צופית

הצופית מניעה את כנפיה בצורת הספרה 8, סמל האינסוף, המחבר אותנו לעבר העתיד, ולעבר חוקי הסיבה והתוצאה. כמו כן, בעזרת כנפיה הייחודיות, מסוגלת הצופית לעוף לאחור, דבר המשקף את יכולתה לחקור את העבר. 

הצופית מעבירה לנו מסר פנימי של החזרת הבריאות והאיזון לגופינו ומזכירה שתמיד יש למצוא הנאה בחיינו. היכולת המדהימה של הצופית ליצור תרופות מפרחים, יכולה ללמדנו כיצד ניתן לדלות את תמצית החיים וליצור תרופות משלנו.

כשניצפה יונק דבש הוא מבקש את תשומת לבך לנסים היומיומיים שלך. ומראה לך שהוא קטן כל כך, אבל מסוגלת להשיג כל כך הרבה.

הם מזכירים לנו תמיד לחפש את מה שטוב בחיים.

יונקי דבש הם גם סמל של עקשנות וסיבולת במרדף אחר החלומות שלנו, כי כמה יונקי דבש ידועים לנסוע עד 2000 קילומטרים להגיע ליעדם.

יתר על כן, בגלל היכולת הייחודית שלהם לטוס לאחור, לצדדים ולרדוף מעלה ומטה, הם מזכירים לנו להישאר מסתגל ולקבל את המציאות של שינוי עם לב שמח. האצטקים ראו אותם כשליחים ביניהם לבין אבותיהם או האלים. בתרבות האינדיאנים, יונקי הדבש נראים כמרפאים ומביאי אהבה, מזל טוב ושמחה.

הם מזכירים לנו לחפש את הקסם בחיים.

יש אנשים שגם לראות אותם סימנים של מלאכים, להזכיר לנו לעקוב אחר מה שעושה אותנו מאושרים כדי ליהנות ברגע הנוכחי.

יונק הדבש מזכיר לך לשים לב לרעיונות קטנים או ניצני בראש שלך. כמו יונק הדבש הקטן, רעיונות קטנים יש פוטנציאל להפוך דברים גדולים, לא משנה כמה קטנים או חסרי משמעות הם נראים.

Archive
Posts List
1/7
רשימת פוסטים
1/7
Search By Tags
Follow Us
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook Basic Square

Aaron Jewelry & Art

צור קשר
ת.ד: 118

 מיקוד: 65115
תל אביב טל: 052-6930077

aaronjewelryart@gmail.com

  • Instagram
  • Our Facebook
  • Our YouTube
 Ⓒ Copyright Aaron Art