עורב - מה המשמעות והסמליות של הציפורים בחיינו?

חזרה למאמר המלא - מה המשמעות והסמליות של הציפורים בחיינו?


מספר ציפורים שקיבלו משמעויות מיוחדות

עם הזמן, מספר ציפורים קיבלו משמעויות סמליות חזקות

למצבי רוח אנושיים ומגוון של רגשות ויופי. הנה כמה מהנפוצות יותר:

עורב

במיתולוגיה היהודית

במיתולוגיה היוונית

מסופוטמיה עלילות גילגמש

גאליה

באירופה של ימי הביניים ובנצרות

בארצות אסיה

בפולקלור הקלטי

אגדות סקנדינביות

העורב בהודו ובדת ההינדית

משמעות סמל העורב במיתולוגיה האינדיאניתהעורבים מתוארים לרוב במיתולוגיות השונות כמדריכים לטיול בין עולמות וכשליחים שבין העולמות.

העורב מסמל מיסטיקה, את הנסתר החולי והמוות, סמל למלחמה ברוב התרבויות העתיקות. הם קשורים ל'עולם האחר", לחוק הקדוש, והאמינו שייצגו את נשמות אבותיהם. עורבים הם גם סמל של הלא ידוע ונראים כמו סוד, ערמומי, אדוני האשליות ומשני צורה.

בקסם העורב הוא מבשר של שינוי, מעביר מסרים מממלכות אחרות ולעיתים מזהיר מפני סכנה. מקושר למלחמה ולמוות, הוא מצביע על הדרך אל החיים שלאחר המוות. אף על פי ההרס שנראה שהוא מביא והדבר עלול לגרום פחד, העורב מספק חוכמה לראות מעבר לחושך ומגיע למקום שבו מתחילים התחלה מחדש ויכולת הביטוי, טיפוח צמיחה. העורב מסמל את היכולת ליצירתיות ולאינטואיציה שהם הבסיס להכישרון. עורב הוא גם אמצעי לפתיחת המודעות לניבוי ולכל צורות התקשורת המיסטיות.

בפולקלור האירופי העורבים מכנסים בתי משפט, פוסקים פסקי דין, ומוציאים להורג חברים שנמצאו אשמים.

בתרבויות נוודים (ציידים ודייגים) יש לעורב משמעות חיובית. אולם העורב איבד את המשמעות הזו עם ההתיישבות וההתפתחות החקלאית ומאז העורב נתפס כסימן שלילי וזאת רק לאחרונה ובעיקר באירופה. .


בנוסף לקולות הצווחניים, לעורבים יש שלושים עד ארבעים שיחות שונות והם משתמשים בשפת גוף. כמו כן, הם יכולים לחקות גם ציפורים אחרות ודיבור אנושי. עורבים הם מאוד אינטליגנטים, מכינים ומשתמשים בכלים ויכולים לפתור בעיות מורכבות. עם זאת, חיי עורב הם עבודה קשה וגם לעיתים משחק. העורבים משחקים זה עם זה כמו גם עם ציפורים ובעלי חיים אחרים. לעורבים יש חוש הומור, והם נצפו כשהם עפים הפוך.

צילמתי עורב משחק בכדור, בגינה שליד בייתי


במיתולוגיה היהודית

ביהדות מצד אחד העורבים הם טמאים ולא טהורים ומסמלים כפיות טובה ורוע ,יצור אכזרי וגם נבון ופיקח, ומצד שני העורבים מסמלים חוכמה וכוחות נפלאים ומיוחדים המסייעים לנו להשיג את הדברים הכי חשובים ונחשקים.


מקור השם עורב בעברית הוא בצבעו השחור הדומה למילה ערב, שזה הזמן שלפני הלילה "ועורב מלשון ערב בעבור שחרותו".

בספר ויקרא כתוב "ואת כל ערב למינו" לפי המדרש מובן במילה "למינו" שהיו כל מיני סוגי עורבים.

פירוש לפי רש"י: כל עוף שנאמר בו למינה, למינו, למינהו, יש באותו המין ולא דומים זה לזה לא במראה ולא בשמות וכולם ממין אחד

העורב בשפה העברית:

*האר"י קבע כי רצועות התפילין צריכים להיות שחורות משני צידיהם כמו שנאמר "שחורות כעורב".

*צבעו השחור דומה לצבע תלתלי הדוד: "ראשׁוֹ כֶּתֶם פָּז קְוּצּוֹתָיו תַּלְתַּלִים שְׁחרוֹת כָּעוֹרֵב" משיר השירים.

*קולו של העורב מהווה כינוי למי שקולו איננו ערב (בלשון המעטה)לא נעים לאוזן.

*עוד נאמר על העורב "לא לחינם הלך זרזיר אצל עורב, אלא מפני שהוא מינו" או "הלך הזרזיר אצל העורב" הוא פתגם שמקורו בתלמוד, ומשמעותו שיצורים (בעלי חיים ואנשים כאחד) שיש ביניהם קרבה ביולוגית או התנהגותית, נוטים לדבוק זה בזה. הביטוי משמש בהשאלה גם לציון נטייתו של אדם להתחבר לאדם אחר מסוגו. ביטוי דומה הוא: "מצא מין את מינו". בדרך כלל הביטויים האלה משמשים לתיאור קשרים לא רצויים.

*עוד נאמר על העורב "העורב מסמל אכזריות "אכזרי על אשתו ובניו כעורב" :

דבר המעיד על התנהגותו של העורב ביחס לבניו ומשפחתו כך לפחות היה נהוג לחשוב. קשה להבין למה חשבו כך, אולי משום שתהליך ההאכלה קולני מאוד והגוזלים משמיעים קולות בעוצמה רבה מאד על מנת לעורר את אינסטניקט ההאכלה של הוריהם. התהליך יכול להראות כעין מאבק אלים במיוחד.

הצופה בעורבים בתקופתנו עלול לא להבין מהשימוש בעורב כסמל לצבע השחור משום שברוב אזורי הארץ נפוץ דווקא העורב האפור. ניתן להניח שתפוצתו של העורב האפור איננה מייצגת את תפוצתו בעבר הקדום ומדובר במין בעל סממנים של מין "פולש" שדחק את העורב השחור (Common Raven).

לפי רש"י העורב היה חיית מחמד והיה אפשר להאכילו בלוף. העורב בהיותו אוכל כל, ויכול לאכול לוף אף על פי שהוא רעיל לרוב מיני בעלי החיים.

. כמו כן, היה צורך להרחיק את העורבים מגג בית המקדש משום שהעורבים היו עלולים להתקבץ שם בצפייה לאכול משיירי הקרבנות. לכן היה צורך להוסיף את ה"כלה עורב". "וְשָׁלשׁ אַמּוֹת מַעֲקֶה, וְאַמָּה כָּלֶה עוֹרֵב, רַבִּי יְהוּדָה אוֹמֵר, לֹא הָיָה כָלֶה עוֹרֵב עוֹלֶה מִן הַמִּדָּה, אֶלָּא אַרְבַּע אַמּוֹת הָיָה מַעֲקֶה.

העורבים הם ציפורים אינטליגנטיות בעל מוח גדול יחסית ויכולת לימוד טובה. יכולתם באה לידי ביטוי בהסתגלות טובה לתנאי הסביבה המשתנים. הם זוכרים ומזהים אויבים ולומדים מהר על מצבורי מזון וכך ניתן להבין את תפוצתם הרבה בשכנות לאדם ובמזבלות.


העורב וקבורת הבל

קין רצח את הבל, והוא הרוצח הראשון בתולדות האנושות. הבל היה גם האדם הראשון שנפטר, ומשפחתו האבלה לא ידעו מה לעשות עם הגופה. עורב אחד לקח גופת עורב שמת ליד האדם הראשון וחפר בור באדמה וקבר את העורב המת בתוכה.

גם האדם חפר בור באדמה מה שהפך להיות הקבר הראשון בהיסטוריה, שם נקבר הבל.

בזכות מעשה זה קיבלו העורבים שכר כפול. מצד אחד, גם כאשר אביהם נוטש אותם, בורא העולם מביא להם את מזונם. ומצד שני, כשהעורבים מבקשים מה' שיוריד גשם ה" שומע את תפילתם. כמו שנאמר בספר התהילים : "נותן לבהמה לחמה, לבני עורב אשר יקראו."

העורב בזמן המבול

העורב היה השליח הראשון שנשלח על ידי נוח על מנת לבדוק האם ניתן לצאת מהתיבה. "וַיְשַׁלַּח אֶת הָערֵב וַיֵּצֵא יָצוֹא וָשׁוֹב עַד יְבשֶׁת הַמַּיִם מֵעַל הָאָרֶץ" ספר בראשית. את תפקידו של העורב בתיבה ניתן למצוא במנהגם של מלחים עוד מימי קדם לקחת איתם עורב בגלל שהעורב בעל חוש למצוא יבשה.

העורב היה בעל החיים הראשון שיצא מן התיבה, לאחר חודשים של חיים בתנאים קשים בתיבה הצפופה, נוח החליט שהגיע הזמן לבדוק האם יש אדמה יבשה והאם יהיה אפשר יהיה סוף סוף לצאת.

"ויפתח נח את חלון התיבה אשר עשה, וישלח את העורב; ויצא יצוא ושוב עד יבושת המים מעל הארץ. וישלח את היונה ..."

לפי התלמוד- העורב היה חשדן וגילה חוסר אימון .הסתבר שהעורב חשש לצאת מן התיבה מאחר והוא חשד שנוח רוצה שהוא ימות, כדי שיוכל להינשא לבת זוגו. גם כשהוא יצא מחוסר ברירה, הוא לא התרחק מן התיבה כדי לוודא שאיש לא לוקח את אשתו.

לפי במדרש- "מכל הבהמות, החיות והעופות הנמצאים בתיבה, מדוע אתה בוחר דווקא בי?" שאל העורב. נח לא חשב פעמיים והגיב: "אכן! הרי לשם מה העולם צריך אותך? אינך עוף כשר באכילה, ואף אסור להביא אותך כקורבן על המזבח!"

בורא העולם התערב בשיחתם ואמר לנוח כי העורב צודק, שכן עוד יבוא היום והעולם יצטרך את העורב. מה שמביא אותנו אל הסיפור הבא...

העורב והנביא אליהו

בתקופת מלכותו של המך אחאב, אחאב ואיזבל אשתו, הפיצו את עבודת האלילים והסיתו את העם לעזוב את דרך הישר. הנביא אליהו הופיע בפני אחאב ואמר "חי ה' אלוקי ישראל אשר עמדתי לפניו!" הוא נשבע, "אם יהיה השנים האלה טל ומטר – כי אם על פי דברי". כעונש על חטאיהם שלו ושל אשתו, תהיה בצורת קשה בארץ. הנבואה התגשמה, ואחאב המלך ביקש למצוא את הנביא כדי לנקום בו. בורא העולם ציווה עליו לברוח ולהסתתר בנחל – הוא ישתה את מימי הנחל, וארוחתו תובא אליו מדי יום על-ידי עורבים ומדי בוקר וערב היו מופיעים עורבים ומביאים לו לחם ובשר "וְהָערְבִים מְבִיאִים לוֹ לֶחֶם וּבָשָׂר בַּבקֶר וְלֶחֶם וּבָשָׂר בָּעָרֶב וּמִן הַנַּחַל יִשְׁתֶּה" בספר מלכים א' .

"מהיכן השיגו העורבים את המזון? משולחנו של יהושפט מלך יהודה, שכן הם לא רצו להיכנס לביתו של אחאב מלך ישראל, שהיה מלא בפסילים ובעבודת אלילים."

העורב כמשל בשיר השירים

בשיר השירים, שיר האהבה של בני ישראל ובורא העולם, נאמר על הבורא כי "ראשו כתם פז, קווצותיו תלתלים שחורות כעורב ."

לפי חז"ל ,ישנם דברים הנראים שחורים ומכוערים אך למעשה הם יפים. לדוגמא היא לדיו השחור בו משתמשים לכתיבת ספר תורה.

לפי האדמו"ר הזקן, רבי שניאור זלמן מליאדי- מצוות עשה אותן יש לקיים, והיופי השחור – על מצוות הלא תעשה מהן יש להתרחק ולהישמר. מקור היופי השחור מופיע דווקא מתוך ההסתר, האתגר וההתמודדות. דווקא כשאין אור, ועם זאת אנו שומרים בכל כוחנו על הקשר – זהו יופי נעלה אף יותר.

פירוש עורב בחלום לפי הקבלה: ה עורב בחלום היא סימן רע אשר מעיד על כך שצרה כלשהי מרחפת מעל ראשנו.

ככל שהעורב גדול יותר, שחור יותר ומרעיש יותר, כך אנחנו נמצאים בסכנה גדולה יותר. במידה וחלמנו על עורב שהברחנו אותו, פתרון החלום מנבא שאנו נצליח להינצל מהצרה.


במיתולוגיה היוונית

שם העורב מקורו בקורקס היווני, שמשמעותו "קרקר". העורב סימל את האוראקל, שליח אל, וכן סימל רוע. היוונים חשבו על עורבים כשליחי האלים הנושאים חוכמה וסודות.

לפי המיתולוגיה היוונית העורב היה רכילני מדי ולכן אתנה החליפה אותו בינשוף, כדי להישאר איתה. העורב הוקדש לאפולו ששלח אותו לעולם המים, בכדי להביא מים. בדרכו לעולם המים העורב גילה עץ תאנה שפירותיו עדיין לא היו בשלים, ולכן חיכה ליד העץ לאכול תאנים בשלות במקום לבצע את משימתו וכשהבין העורב שהוא מאחר ושעתיד להיענש על כך, הביא לאפולו נחש מים שכביכול מנע ממנו את הגישה לנהר.

כעונש על השקר ,האיחור ,אי-ציותו ואנוכיותו של העורב, קבע אפולו שהעורב יחד עם הגביע ונחש המים יקבלו בשמיים קבוצות כוכבים סמוכות.

ביוון העורב חוזה את העתיד, עורב עמד ליד פיתיה מדלפי, מגדת העתידות, במהלך תחזיתה. העורב היא הציפור היחידה שיכולה להבין ולפרש סימנים, העורב הייתה חיית הנבואה חשובה ביותר עבור היוונים והרומאים. בעיני היוונים והרומאים, צליל של עורב, מספר הפעמים שהוא נשמע, הכיוון ממנו הוא בא, והשעה ביום שהוא נשמע הייתה לכל אחת משמעות מיוחדת.

קבוצת הכוכבים העורב זוהתה במיתולוגיה היוונית עם העורב שסיפר לאל אפולו על בגידתה של קורוניס - פעם כל העורבים היו ציפורים לבנות ,מסופר כי בכעסו של האל אפולו, בנו של זאוס אבי האלים, לאחר שקיבל חדשות רעות מעורב על בגידתה של אהובתו קורוניס, קילל את העורב בכך שהוא שינה את כל נוצותיו לשחור ומאותה תקופה ואילך כל העורבים היו שחורים. אולם לאחר שנוכח באמיתות דבריו הפך אותו לעוף קדוש ונתן לעורבים את המשימה להכריז על מוות. על פי אגדה אחרת

בגירסה אחת, אפולו הורג את קורוניס ואילו יש גרסה אחרת שבה הוא הופך את קורוניס לעורב.


מסופוטמיה עלילות גילגמש

מקור קדום במיוחד לסיפור המבול הוא מסופוטמי הכלול בעלילות גילגמש, בלוח 11 מבין 12 לוחות שאוחסנו במוזיאון הבריטי ופוענחו על ידי ג'ורג' סמית בשנת 1872‏. בעלילה זו ניכר דמיון לסיפור המקראי. וכך מסופר שבקרבת הר אררט איש שומרי בשם אותנפישתים שמשמעות שמו היא "מאריך השנים" שט בכלי שיט הנקרא "ספינה גדולה" הספינה נחה לה על הר נציר. אותנפישתים שלח יונה, סנונית ואז עורב, והעורב הוא שלא שב.

בָּבֶל

בבבל היה העורב שמו של החודש ה -13 בלוח השנה, והיה לו ערך שלילי מאוד.

גאליה

בגאליה העתיקה, האמנים תיארו את האלה ננטוסולטה כעורב בשילוב עם יונה. היונה והעורב סימלו יחד את היבט החיים והמוות המקושרים יחד כמו האלה הגדולה. העורב נחשב לאחד החכמים מבין בעלי החיים, העורבים לומדים במהירות, פותרים בעיות לעתים קרובות בשיתוף פעולה זה עם זה, משתמשים בציוד ואפילו משחקים. בנוסף, הם סקרנים מאוד.


באירופה של ימי הביניים ובנצרות

בימי הביניים נקשרו לכישוף ולקסמים שחורים, והם האמינו כי הם מסוגלים להטיל קסמים מרושעים. האמינו כי עורבים מזניחים את צעיריהם; כשהם אוכל נבלות, העורב נתפס כמבשר רע.

האגדה היא גם שכאשר המלך ארתור יחזור, הוא יהיה בדמות עורב. אנשים בימי הביניים האמינו שמכשפות ושדים יכולים להתאים את עצמם לעורבים. בדומה ל"פיות האפלות ".

בימי הביניים, מציאת רגל עורב, המכונה לעתים קרובות כף רגל מכשפות, נחשבה לסימן רע או אפילו סימן למוות.

גם כאשר עורב נצפה אוכל גזר,הדב נתפס כאות סימן רע.

בנצרות העורב נחשב לציפור שמבשרת רוע ושדים, הרס ומלחמה.תפיסה זו מיוחסת לצבעו השחור ,צבעו של הלילה ומאחר וכך מזוהה עם בתי קברות.

סנט גולובין חשב שבגן העדן היו לעורבים כנפיים צבעוניות אך לאחר שאדם וחוה הורחקו מגן העדן, העורבים החלו לאכול נבלות ולכן הפכו נוצותיהם לשחורות. כמו כן האמונה היא שבסוף הזמן, העורבים ימצאו שוב את יופיים וישירו בהרמוניה כדי להלל את אלוהים.

סנט וינסנט קיבל הגנה מעורבים נגד התקפת הקרניבורים, כמו כן, העורב נראה גם לרגליו של סנט בנוט ובידיו של סנט אוסוולד. כאן העורב מסמל השגחה אלוהית.

בארצות אסיה

בסין ,פרס ובשינטואיזם היפני העורב הוא שליח האלים ומסמל את השמש.

בסין העורב השחור והאנפה הלבנה יחד מסמלים את הייו והיאנג הגברי והנשי.

העורב המשולש הוא יצור שנמצא במיתולוגיות ובאמנות שונות במזרח אסיה מאמינים כי העורב מייצג את השמש.

כמו כן נמצא על גבי מטבעות עתיקים, הצורות הקדומות ביותר של העורב המשולש נמצאו בסין. עדות למוטיב ציפור-שמש המוקדמת ביותר היו טוטמיים שנחפרו בסביבות 5000 לפני הספירה. מאזור הדלתא של נהר היאנגצה התחתון. לסינים מספר גרסאות לסיפורי עורב ועורב-שמש. אולם התיאור והמיתוס הפופולרי ביותר של עורב השמש הוא זה של יאנגוו "עורב הזהב" או עורב שמש במיתולוגיה הסינית.התקופה היא תקופת שושלת האן (206 לפנה"ס –220 לספירה) בה מתואר עורב בעל שלוש רגליים המכונה בדרך כלל ג'ינוו או "עורב הזהב". למרות שהוא מתואר כעורב, הוא בדרך בצבע אדום במקום שחור. ציור משי מהאן המערבי שנחפר באתר הארכיאולוגי מתאר גם "עורב זהב" בשמש.

על פי הפולקלור, במקור היו עשרה עורבי שמש שהתיישבו בעשר שמשות נפרדות. הם התיישבו על עץ תות אדום ,שנקרא בפירושו המילולי "עץ התות הנטוי", במזרח למרגלות עמק השמש. על עץ התות הזה נאמר כי פיות רבים נפתחים מענפיו. בכל יום אחד היה מסומן בכדי לנסוע ברחבי העולם בכרכרה, המונעת על ידי 'אם השמשות'. ברגע שעורב שמש אחד חזר, אחר היה יוצא לדרך במסע החוצה את השמים. עורבי השמש אהבו לאכול שני עשבים של אלמוות, האחד נקרא "שמש קרקעית", והשני "אביב צומח". לעיתים קרובות עורבי השמש היו יורדים מהשמים אל האדמה וסועדים על העשבים הללו, אך 'אם השמשות' לא אהב את זה; לפיכך, היא כיסתה את עיניהם כדי למנוע מהם לעשות זאת. הפולקלור גם קבע כי בסביבות שנת 2170 לפני הספירה, כל עשרת עורבי השמש יצאו באותו יום, וגרמו לשריפת העולם, הקשת השמימית הצילה את היום בכך שהפילה והרגה את כל עורבי השמש למעט אחד.


בפולקלור הקלטי

(כל איזור אנגליה, סקוטלנד, וולש ואירלנד)

הקלטים קשרו את העורבים עם אלי המלחמה שהגיחו סביב שדות הקרב.

העורב אף נכנס לשפה כמו:

באנגליה קוראים למצבותSTONE RAVEN = אבני עורב וזאת בגלל הקשר של העורב למוות.

באירלנד, המתנה שהיא היכולת לנבא, הייתה ידועה יותר כ"ידע של עורב".

בשירה הוולשית השתמשו במטאפורה "העורב פילח אותך" כדי לומר "מתת". הם חשבו שהעורבים ליוו את השמש במהלך דרכו הלילית לגיהינום מאחר והיו סמל לרוע, בניגוד לברבורים, המסמלים טוהר.

כמו כן, העורב נקשר למספר אלים:

העורב היה קדוש עבור הקלטים והיה קשור ליצירתו של מבצר לוגדונון על-שמו של אל השמש הקלטי, לוגוס, (ובעקבות כיבוש היישוב, שינו הרומאים את שמו ל"לוגדונום" שהיא ליון של היום), עיר האל לוג. לוג הוא אל השמש הגדול ויש לו צורה של עורב ודמותו נטמעה בדמותו של האל אפולו.

אלת המלחמה בודב ,פירוש השם בדב= Badb הוא עורב. בדב לובשת צורה של עורב לשם תצפית בשדות הקרב. העורב נקשר גם לברן, אל המלחים. למלחים היו עורבים על סירותיהם. הם שיחררו אותם בים ואלו טסו לכיוון האדמה.

אגדות סקנדינביות

שמו הנפוץ של העורב בנורדית עתיקה הוא Hrafn והפירוש הוא "כדי לנקות את גרונו".

הפולקלור הסקנדינבי מתייחס לעורבים כאל רוחות המתים. באגדות הסקנדינבים מופיעים שני עורבים, המונחים על מושבו של אודין: הוגי הרוח ומונין הזיכרון, בנוסף, בנותיו, הוולקיריות, הועברו לעיתים קרובות לעורבים המסמלים את עקרון הבריאה.

הוויקינגים השתמשו בעיטורי עורבים על מפרשי ספינותיהם כהוקרה לאודין וכאות למזל טוב.העורב בהודו ובדת ההינדית

ישנם הודים המאמינים שבכל טקס שקשור לאבות אבותיהם, העורב נושא חשיבות רבה על כן ישנה משמעות לעורב במיתולוגיה ההודית ובטקסים הוודים.


ישנם סיפורים רבים על העורב, אחד מהם הוא על לורד ראמה, אשתו סיטה דווי, ואחיו לקסמן היו תקופה של 14 שנים בבידוד מהחברה. במהלך תקופה זו הם שוטטו ביערות, ג'ונגלים שונים והרים. תוך כדי כך חייהם היו בסכנה מאחר וחיות בר, שדים ורוחות רפאים נהגו להטריד את בני האדם.

יום אחד אחר הצהריים, לורד ראמה נימם על ברכיה של סיטה. לפתע הגיע עורב גדול לסיטה והוא ניסה להסיח את דעתה במקורו. סיטה נבהלה. מיד התעורר לורד ראמה והרים את החץ וקשתו. סיטה אמרה, "העורב הזה פשוט טס אליי ונבהלתי."

ראמה ראה את העורב והוא זיהה שזה לא סתם עורב רגיל, אלא זה היה בנו של הלורד אינדרה, ג'ייאנט, שהתחפש בצורת עורב. ג'ייאנט ניסה לפלרטט עם סיטה. כשגילה הלורד ראמה הוא התרגז ואמר לג'ייאנט, "עכשיו אני אהרוג אותך!" אבל ג'ייאנט התנצל והתחנן לסליחתה של רמה. "בבקשה תרחם עלי!"


רמה אמר, "אני לא אהרוג אותך, אבל אני אעניש אותך. אני גם אתן לך בְּרָכָה. אני מכוון את החץ שלי לעינך. מעתה תהיה לך רק עין אחת. תוכל להשתמש רק בגלגל עין אחד בכל פעם, ולא בשתיהן. הברכה היא שכל מה שלא נראה עבור יצור עם שתי עיניים יהיה גלוי עבורך. החץ שלי יבצע קסמים בעין שלך. תוכל לראות את אבות אבותינו ונשמות לא מרוצות. ג'ייאנט, יהיו לך חיים ארוכים. כל מי שיאכיל אותך בתקופת כיבוד אבות אבותינו, אבותיו יהיו מרוצים. " מאותו יום קדימה, לעורב יש גלגל עין פעיל אחד, חיים ארוכים וקשר חזק עם אבות אבותיו. זהו סיפור שמאחורי חשיבות העורב במיתולוגיה ההודית.


עורבים ואמונות תפלות - הודו

ישנם סוגים שונים של עורבים ולפי זה הם יכולים להיות דברים שונים, תלוי בסוגי גזע העורב ובהתנהגותם. ישנם סימני עורב טובים או עורבים רעים. זאת לפי האמונות התפלות בהודו:


עורבים סימנים טובים

1. שני עורבים סימנים: 2 עורבים אמונות טפלות בדרך כלל מבחינים כמביאים מזל טוב ומביעים רצונות להצלחה ואושר בעתיד.

2. ארבעה עורבים: אם אתה רואה ארבעה עורבים שחורים כולם יחד, זה סימן שפע של רכוש או כסף יקר.

3. אם העורבים ישמיעו רעש במרפסת שלך, אז אורחים לא מוזמנים בוודאי יבקרו אתכם. העורבים יידעו את המארחים על הגעתם של קרוביהם או מבקר לא רצוי בזכות קולם המעצבן.

4. עורב מת או גוסס זה סימן שאתה צפוי להצליח או לנצח, סמל לתקווה בזמן הקרוב.

5. אם ראיתם להקה של עורבים , הדבר מסמל שזה טוב במיוחד, סימן שאתה מתקדם לעבר משהו מפתה שבלתי ניתן לעמוד בפניו.

6. 3 עורבים שחורים זה אינדיקציה לשינויים דרסטיים בחייכם. סמל לכושר ומצב של חופש ממחלות או פציעות.

7. קן או נוצות עורב מסמלים עושר לבית.

8. 7 זה אחד ממספרי המזל במיתולוגיה ההינדית ובגלל זה עם נצפת קבוצה של 7 עורבים זה סימן לשגשוג ולשפע.

9. צפייה בעורבים והאכלת עורבים בתקופת כיבוד אבות אבותינו,

אם אתה רוצה לצפות בעורב בגלל אמונה מסורתית זו - אז תזמין עורבים פשוט על ידי כך שתשאיר במרפסת שלך בלגן עם לשלשת ציפורים ושאריות אוכל.

10. קול העורב עשוי להרגיז את בני משפחתך ואת שכניך אולם יש המאמינים שקול העורב הוא אחד הטקסים הדתיים במיתולוגיה ההינדית.


עורבים סימנים רעים

1. אם עורב יחיד עף דרכך זה סימן לחוסר מזל בתקופה הקרובה.

2. הצצה רגעית של חמישה עורבים עומדים בתור אינה מועילה לבריאות לפעמים.

3. שישה עורבים שחורים סימנים: מנבא מוות. של הצופה בששת העורבים השחורים או של אדם קרוב אליו.


משמעות סמל העורב במיתולוגיה האינדיאנית


ההיסטוריה של האינדיאנים הילידים השתמרה בצורה מופלאה ונקיה, הם העבירו את חוכמתם הרוחנית העמוקה מדור לדור.

משמעות העורב מסמלת חוכמה. על פי אגדות ומיתוסים של אמריקה הילידית, חלק מהשבטים האמינו שלעורב יש את הכוח לדבר ולכן נחשב לאחד החכמים מבין הציפורים.

כשנראה עורב זהו סימן שחלפה סכנה ומזל טוב עוקב אחריך.

כמו כן, על פי אגדות ומיתוסים של אינדיאנים אמריקאיים, העורב מילא חלק במיתוס הבריאה שלהם כאשר העורב נמלט מחשכת הקוסמוס והפך למגדלור של אור לעולם. העורב קשור למיתוס הבריאה מכיוון שהביא אור במקום שהיה בו רק חושך.


העורב הוא גם שליח של עולם הרוח. ההערכה היא כי עורבים שטסים לגובה השמים לוקחים תפילות מהעם לעולם הרוחות, ובתורם מחזירים מסרים מהתחום הרוחני. שבטים אחרים ראו את העורב כמחליף צורות, בגלל יכולתו להסתגל לסיטואציות שונות.


העורב היא הציפור הקדושה של ריקוד הרוחות המפורסם, בדת ריקודי הרפאים השתמשו בעורב כסמל לעבר כאשר העורב שימש כמפתח למסיבות ציד. נוצות העורב קישטו את בגדיהן וכל רקדן אמור היה ללבוש נוצת נשר אחת או נוצה עורב אחת בשיערן. שבט הסיו סברו שכאשר יגיע המבול הגדול והאחרון לארץ, שנוצות העורב ירימו את רקדני הרפאים מהאדמה.


עד היום סמל העורב עדיין משמש לקעקועים לסיבות שונות וכמו כן, גם מוצג על גבי חפצים רבים כמו טפי, מוטות טוטם, כלי נגינה, בגדים וצבע מלחמה.


אפריקה השחורה

באפריקה השחורה, העורב מזהיר גברים כי סכנות מאיימות עליהם. העורב הוא המדריך שלהם ורוח מגן.הנושאים:

סמליות הציפור מימי קדם

הציפור כמקור לתקווה ושיחרור רוחני

יונה

ציפור גן עדן

הנשר

הינשוף

פיניקס

עגור

תרנגול

עורב

עקעק

סנוניות וציפורים כחולות

טווס

יונק דבש


חזרה למאמר המלא - מה המשמעות והסמליות של הציפורים בחיינו?

#תכשיטכסף #אבןאילת #תכשיטיוינטג #צמיד #צמידכסף #צמידים #תליון #תליוניכסף #סיכה #סיכתכסף #תכשיטיםעתיקים #תכשיטיפיליגרין #אהרוןתכשיטיםארט #aaronjewelryart

#ניקויאבנים #ניקויאבניחן #כליכסף #ניקויכסף #אבןמלכיט #אילת #מלכיט #אבןאילת #תכשיטים #בצלאל #כוסותכסף #כוסכסף #יודאיקה #תכשיטייודאיקה #טיהוראבנים #זכוכיתארכיולוגית #זכוכיתרומית #שרשראות #שרשרת #שרשרתכסף #מתנות #שוקפשפשים #ירידעתיקות #טיהוראנרגטי #חיות #ציפור #ציפורים #תליוןמעוצב #סיכתציפור #תליוןציפור #יונה #טווס #עורב #זוגיונים #נשר #תרנגול #ציפורגןעדן #יונקדבש #עקעק #עגור

Archive
Posts List
1/7
רשימת פוסטים
1/7
Search By Tags
Follow Us
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook Basic Square

Aaron Jewelry & Art

צור קשר
ת.ד: 118

 מיקוד: 65115
תל אביב טל: 052-6930077

aaronjewelryart@gmail.com

  • Instagram
  • Our Facebook
  • Our YouTube
 Ⓒ Copyright Aaron Art