מקור השם אמטיסט על פי יוון העתיקה - אבן האמטיסט או בשמה העברי אחלמה

חזרה למאמר המלא - אבן האמטיסט או בשמה העברי אחלמה


***הערת הכותבת: הכוחות המיסטיים של אמטיסט וכל מידע אחר המופיע כאן בבלוג מיועד למטרות בידור בלבד ויש להתייחס לכך בהתאם. הוא מבוסס על מאות שנים של פולקלור ולא מתיימר למידע רפואי כלשהו. לקבלת ייעוץ לגבי אחת מהמחלות המפורטות, אנא בקרו אצל רופא מוסמך.


2. מקור השם אמטיסט על פי יוון העתיקה

ביוון הקדומה האמינו כי "היכולת של האמטיסט להרחיב את המוח הגבוה ומשפרת גם את היצירתיות והתשוקה של האדם."

מקור השם השם אמטיסט נגזר מהמילה היוונית ametusthos, שפירושה "לא משכרת" או "מפוכחת" וההתייחסות לאמונה שהאבן מגנה על בעליה מפני שכרות, אבן האמטיסט נחשבה כתרופה חזקה נגד שכרות.


2.1 האמטיסט במיתולוגיה היוונית - בכחוס ואמטיסט

במיתולוגיה היוונית אל היין בכחוס, שהיה ידוע כחמום מוח, כעס על עלבון כלשהו והיה נחוש לנקום, בכחוס יצר נמרים אימתניים וגזר שהאדם הראשון שאותו יפגוש, ייטרף באכזריות על ידי הנמרים שלו. רצה הגורל והתמותה האומללה הראשונה שאיתה נפגש הייתה במקרה נערה יפהפייה בשם אמטיסט, שהיתה בדרכה לסגוד במקדש של האלה דיאנה. כאשר החיות האכזריות התכוננו לתקוף אותה, אמטיסט התפללה וביקשה את ההגנה של האלה וניצלה בכך שהאלה ריחמה על הנערה והפכה אותה לאבן לבנה ומנצנצת (קוורץ). בכחוס, שהתחרט על אכזריותו, מזג את מיץ הענבים שלו על האבן כמנחה, מה שהעניק לאבני החן אמטיסט את הגוון הסגול המקסים שלה.

טוענים כי מקורו של השם באגדה יוונית עתיקה, יש להניח שמקור הסיפור קדום יותר, ובמהלך ההיסטוריה הקסם שקיים בסיפור הניב גרסאות נוספות שהופיעו ומילאו את עולמם וליבם של בני התמותה, שהאמינו שיוכלו לשתות כל הלילה ולהישאר מפוכחים אם היה להם אמטיסט בפה או על הגוף שלהם, לכן היוונים הקדמונים גילפו מאבן האמטיסט כלי שתייה ואבן אמטיסט גם נלבשה על הגוף, בעיקר בטבור, מתוך אמונה שהוא ימנע שיכרון ולא רק שיכרון אלא גם יעזור בשליטה בקנאה ותשוקה.

2.2 האמטיסט במיתולוגיה הרומאית - דיוניסוס ואמטיסטוס

למשל, בגירסה הרומאית של הסיפור מסופר שאל היין דיוניסוס נעלב מבן תמותה ונשבע להרוג את בן התמותה הבא שיחצה את דרכו, ויצר נמרים חסרי פחד לביצוע זעמו. התמותה התבררה כצעירה יפהפייה, אמטיסטוס, שהייתה בדרך לחלוק כבוד לאלת הצייד ארטמיס. ארטמיס חסה על חיי הנערה, והפכה אותה לפסל של קוורץ גבישי לבן טהור כדי להגן עליה מפני הציפורניים האכזריות של הנמרים. דיוניסוס שבינתיים התחרט, בכה דמעות של יין למראה הפסל היפה ודמעותיו של האל הכתימו בסגול את הקוורץ.


2.3 האמטיסט בתקופת הרנסנס כמיתוס קלאסי

מאוחר יותר הוצג הסיפור במסווה קלאסי, כמיתוס מתקופת הרנסנס, על ידי המשורר הצרפתי רמי בלו שבו בכחוס, אל השיכרון , היין והענבים רדף אחר נערה בשם אמתיסטה, שסירבה לחיזוריו. אמתיסטה התפללה לאלים להשאר צנועה ותפילתה נענתה על ידי האלה הצנועה דיאנה שהפכה אותה לאבן לבנה. כשהוא הושפל מהרצון של אמתיסטה להישאר צנועה, מזג בכח יין על האבן כמנחה, וצבע את הגבישים לסגולים.


2.4 האמטיסט מייצגת את החודש פברואר ומזל דגים

אבן האמטיסט תמיד נקשרה בחודש פברואר, חודש שהרומאים הקדישו לנפטון, אל המים שלהם. לכן, אין זה מפתיע שזו אבן המזל המסורתית של אותו חודש ומאחר וכך האבן נמצאת בשליטת כוכב הלכת יופיטר, זוהי אבן החן שמייצגת בגלגל המזלות את אלו שנולדו במזל דגים.


2.5 סגולות אבן האמטיסט באירופה העתיקה

סגולות אבן האמטיסט חזקות בעולם הרוחני, על ידי האמטיסט ניתן ליצור קשר, חיבור ל"אלוהי" ונחשבה כאבן נפשית עוצמתית להגנה מפני כישוף וקסם שחור. עד היום משתמשים באבן בכישופים שנועדו להעצים את היופי.

סגולות נוספות שיוחסו לאבן היכולת לשלוט במחשבות רעות, להגביר את האינטליגנציה, הכוח לגרום לגברים להיות חריפים וחדים במיוחד בעניינים עסקיים, לשמור על חיילים מפצעי קרב, ונתנה להם את הכוח להביס את אויביהם. האבן עזרה גם לציידים במשימתם ללכוד חיות בר והעופות, להגן על הלובש את האבן מפני מחלות מדבקות ולהרחיק שדים על ידי גילוף דמות דוב על התכשיט. עבור מטיילים זה היה חלק מהלבוש כהגנה מפני בגידה, מעילה והתקפות פתע.

האמטיסט נודעה כאבן חן שתגשים את השאיפות הגבוהות ביותר והטהורות ביותר מהסוג האנושי כמו צניעות, פיכחון ושליטה במחשבותיהם של הבריות. לאמטיסט שנלבש על האדם הייתה השפעה מפוכחת, לא רק על אלה ששתו יותר מדי, אלא גם על אלה שהתלהבו מאהבה ותשוקה יתר על המידה ושליטה באופי האלים והבסיסי של הלובש אותה. האבן עודדה רוגע, גבורה והתבוננות פנימית.

במשך מאות שנים יוחסו לאמטיסט לא רק כוחות רוחניים ומיסטיים אלה גם יכולות ריפוי מחלות ואמטיסטים נחשבים כתרופה מצוינת למחלות רבות, כמו הגנה על הלובש מפני מחלות מדבקות וזיהומיות וששיפשוף האבן על הפנים יגרש פצעונים ועור מחוספס.


נושאים:

1. האחלמה ביהדות

1.1 האחלמה ביהדות אחת מאבני החושן

1.2 פירוש לפי הקבלה

1.3 הניתוח הנומרולוגי לשם אחלמה

2. מקור השם אמטיסט על פי יוון העתיקה

2.1 האגדה במיתולוגיה היוונית- בכחוס ואמטיסט

2.2 האגדה המיתולוגיה הרומאית - דיוניסוס ואמטיסטוס

2.3 האמטיסט בתקופת הרנסנס כמיתוס קלאסי

2.4 החודש פברואר ומזל דגים

2.5 סגולות אבן האמטיסט באירופה העתיקה

3. אבן האמטיסט בעולם הנוצרי

3.1 האמטיסט בתקופת ימי הביניים והרנסנס

3.2 האמטיסט קישטו את תכשיטי המלוכה באירופה - אנגליה, רוסיה, נורווגיה, דנמרק,שוודיה

4. מצרים הקדומה - אמטיסטים בקמעות הגנה

5. בסין אמטיסט נקראת גם אבן החוכמה

5.1 ברפואה הסינית המסורתית

6. סגולות, רוחני ומיסטיקה בימנו

7. קצת מדע שמאחורי אבן האמטיסט

7.1 תיאור הצבעים השונים באחלמה

8. תפוצה גיאוגרפית

9. טיפול בתכשיטי האמטיסט שלכם

9.1 השימוש באמטיסט בתכשיטים

10. מפורסמים ילידי החודש


חזרה למאמר המלא - אבן האמטיסט או בשמה העברי אחלמה


#אמטיסט #אבןאמטיסט #תכשיטאמטיסט #תכשיטים #תכשיטיאחלמה #אחלמה #אבןאחלמה #סגול #תכשיטסגול #תכשיטיוינטג #וינטג' #פברואר #מזלדגים #תכשיטיוינטג' #תכשיטיכסף #תכשיטיםמשובצים #סגולותאחלמה #סגולותאמטיסט #צמידאמטיסט #טבעתאמטיסט #שרשרתאמטיסט #עגיליםאמטיסט #אבניחןיקרות #אבניחןחצייקרות #אבניחן #חרוזיאמטיסט #חרוזיםאמטיסט #אהרוןתכשייםוארט #aaronjewelryart

Archive
Posts List
1/7
רשימת פוסטים
1/7
Search By Tags
Follow Us
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook Basic Square

Aaron Jewelry & Art

צור קשר
ת.ד: 118

 מיקוד: 65115
תל אביב טל: 052-6930077

aaronjewelryart@gmail.com

  • Instagram
  • Our Facebook
  • Our YouTube
 Ⓒ Copyright Aaron Art