אבן האמטיסט או בשמה העברי אחלמה - המאמר המלא

ללא ספק, קשה להתעלם מהצבע הסגול המשכר הזה, ולכן אני מזמינה אתכם למסע מרתק ומעניין על אבן החן המסתורית והקסומה שמלווה את האנושות בכל העולם במשך אלפי שנים.

מסביב לאבן האמטיסט יש הרבה אסוציאציות סימבוליות ופולקלור עתיק ומודרני, מאהבה ורוחניות וכלה בהגנה על-טבעית. סמליות זו היא מאוד עוצמתית ומחברת את האבן לתודעה שלנו, לקשר המיסטי והאנרגטי שאנו בני האדם מוצאים וחווים דרכה. אבן שביופי שלה לקחה בשבי מלכים ואנשים פשוטים כאחד.

מדהים שחלק מהאמונות והסגולות המיוחסות לה דומות מאוד וחלקן אף זהות, אף על פי שהן נפרשות על פני אלפי שנים ונמצאות בצדדים שונים של העולם.

מידה רבה של קסם טמון באבן המרהיבה והנפלאה הזו, אלפי שנים של סיפורי אגדות מעוררי השראה שמילאו את ליבם ומוחם של בני האדם ברוגע ושלווה ....

אחרי שתקראו ותגלו ... תוכלו למצוא את אבן האמטיסט המושלמת עבורך ....


***הערת הכותבת: הכוחות המיסטיים של אמטיסט וכל מידע אחר המופיע כאן בבלוג מיועד למטרות בידור בלבד ויש להתייחס לכך בהתאם. הוא מבוסס על מאות שנים של פולקלור ולא מתיימר למידע רפואי כלשהו. לקבלת ייעוץ לגבי אחת מהמחלות המפורטות, אנא בקרו אצל רופא מוסמך.


נושאים:

1. האחלמה ביהדות

1.1 האחלמה ביהדות אחת מאבני החושן

1.2 פירוש לפי הקבלה

1.3 הניתוח הנומרולוגי לשם אחלמה

2. מקור השם אמטיסט על פי יוון העתיקה

2.1 האגדה במיתולוגיה היוונית- בכחוס ואמטיסט

2.2 האגדה המיתולוגיה הרומאית - דיוניסוס ואמטיסטוס

2.3 האמטיסט בתקופת הרנסנס כמיתוס קלאסי

2.4 החודש פברואר ומזל דגים

2.5 סגולות אבן האמטיסט באירופה העתיקה

3. אבן האמטיסט בעולם הנוצרי

3.1 האמטיסט בתקופת ימי הביניים והרנסנס

3.2 האמטיסט קישטו את תכשיטי המלוכה באירופה - אנגליה, רוסיה, נורווגיה, דנמרק,שוודיה

4. מצרים הקדומה - אמטיסטים בקמעות הגנה

5. בסין אמטיסט נקראת גם אבן החוכמה

5.1 ברפואה הסינית המסורתית

6. סגולות, רוחני ומיסטיקה בימנו

7. קצת מדע שמאחורי אבן האמטיסט

7.1 תיאור הצבעים השונים באחלמה

8. תפוצה גיאוגרפית

9. טיפול בתכשיטי האמטיסט שלכם

9.1 השימוש באמטיסט בתכשיטים

10. מפורסמים ילידי החודש


1. האחלמה ביהדות

1.1 האחלמה ביהדות - אחת מאבני החושן

האמטיסט , או בעברית אחלמה, היא אבן חן שגוונה סגול או ארגמן המוזכרת בתורה בספר שמות, שם מקבל משה רבינו הנחיות מאלוהים, כיצד להכין את בגדי הכהונה ובהם האפוד של הכהן הגדול ובו משובצות תריסר אבנים כמספר שבטי ישראל, האחלמה היא האבן התשיעית בחושן, אחת משנים עשר האבנים שעיטרו את החזה של הכהן הגדול אהרון. כמו כן, אבן האחלמה מיוחסת לשבט גד.

למה דווקא לשבט גד? מאחר ושבט גד היה מעורב בלא מעט מלחמות ולכן אבן זו שויכה דווקא אליו, בזכות סגולותיה לחזק את ליבו של היוצא לקרב.


בעברית אחלמה זה שם המתאים לבנות -

1.2 פירוש השם אחלמה לפי הקבלה:

השם מסמל יוקרה, יופי, חן ויושר.

כמו כן, השם העברי אחלמה מיחס לאבן סגולות ריפוי כמו החזרת האדם לקו הבריאות, כלומר הבראה. הַחלָמה, שם פּעוּלה מבּניין הִפעיל - לדוגמא: ברכת אחלמה שלמה לפצועים.

"סגולת האבן הזו שמחזקת את הלב שלא ירך בלכתו למלחמה". שמה של האחלמה אינו מלשון "חלום" אלא מלשון "החלמה" וחוזק, מבחינה נפשית ופיזית.


בנוסף, ישנה מסורת המאמינה שאבן האחלמה ,או האמטיסט, עוזרת לבעיות ראייה ולמחלות עיניים.


1.3 הניתוח הנומרולוגי לשם אחלמה:

המספר הנמורולוגי של אחלמה הוא מספר 3 המייצג תנועה ומרחב, שהוא המניע הגורם לילדה להיות חיובית ולאופטימית, חיובית ושמחה ואלה יהיו הבסיס לאמונותיה. ילדה מאוד חברותית, סימפטית ואוהבת, ידידותית, בעלת רוח צעירה, בכל גיל ולב רחב ויודעת לעודד את כל סובביה. מאוד סקרנית וספונטנית, אוהבת חופש ובעלת יצר הרפתקאנות, לא צפויה ואינה אוהבת מגבלות. בעלת רגישות פנימית ודמיון רב עם נטייה לשלמות.

2. מקור השם אמטיסט על פי יוון העתיקה

ביוון הקדומה האמינו כי "היכולת של האמטיסט להרחיב את המוח הגבוה ומשפרת גם את היצירתיות והתשוקה של האדם."

מקור השם השם אמטיסט נגזר מהמילה היוונית ametusthos, שפירושה "לא משכרת" או "מפוכחת" וההתייחסות לאמונה שהאבן מגנה על בעליה מפני שכרות, אבן האמטיסט נחשבה כתרופה חזקה נגד שכרות.


2.1 האמטיסט במיתולוגיה היוונית - בכחוס ואמטיסט

במיתולוגיה היוונית אל היין בכחוס, שהיה ידוע כחמום מוח, כעס על עלבון כלשהו והיה נחוש לנקום, בכחוס יצר נמרים אימתניים וגזר שהאדם הראשון שאותו יפגוש, ייטרף באכזריות על ידי הנמרים שלו. רצה הגורל והתמותה האומללה הראשונה שאיתה נפגש הייתה במקרה נערה יפהפייה בשם אמטיסט, שהיתה בדרכה לסגוד במקדש של האלה דיאנה. כאשר החיות האכזריות התכוננו לתקוף אותה, אמטיסט התפללה וביקשה את ההגנה של האלה וניצלה בכך שהאלה ריחמה על הנערה והפכה אותה לאבן לבנה ומנצנצת (קוורץ). בכחוס, שהתחרט על אכזריותו, מזג את מיץ הענבים שלו על האבן כמנחה, מה שהעניק לאבני החן אמטיסט את הגוון הסגול המקסים שלה.

טוענים כי מקורו של השם באגדה יוונית עתיקה, יש להניח שמקור הסיפור קדום יותר, ובמהלך ההיסטוריה הקסם שקיים בסיפור הניב גרסאות נוספות שהופיעו ומילאו את עולמם וליבם של בני התמותה, שהאמינו שיוכלו לשתות כל הלילה ולהישאר מפוכחים אם היה להם אמטיסט בפה או על הגוף שלהם, לכן היוונים הקדמונים גילפו מאבן האמטיסט כלי שתייה ואבן אמטיסט גם נלבשה על הגוף, בעיקר בטבור, מתוך אמונה שהוא ימנע שיכרון ולא רק שיכרון אלא גם יעזור בשליטה בקנאה ותשוקה.

2.2 האמטיסט במיתולוגיה הרומאית - דיוניסוס ואמטיסטוס

למשל, בגירסה הרומאית של הסיפור מסופר שאל היין דיוניסוס נעלב מבן תמותה ונשבע להרוג את בן התמותה הבא שיחצה את דרכו, ויצר נמרים חסרי פחד לביצוע זעמו. התמותה התבררה כצעירה יפהפייה, אמטיסטוס, שהייתה בדרך לחלוק כבוד לאלת הצייד ארטמיס. ארטמיס חסה על חיי הנערה, והפכה אותה לפסל של קוורץ גבישי לבן טהור כדי להגן עליה מפני הציפורניים האכזריות של הנמרים. דיוניסוס שבינתיים התחרט, בכה דמעות של יין למראה הפסל היפה ודמעותיו של האל הכתימו בסגול את הקוורץ.


2.3 האמטיסט בתקופת הרנסנס כמיתוס קלאסי

מאוחר יותר הוצג הסיפור במסווה קלאסי, כמיתוס מתקופת הרנסנס, על ידי המשורר הצרפתי רמי בלו שבו בכחוס, אל השיכרון , היין והענבים רדף אחר נערה בשם אמתיסטה, שסירבה לחיזוריו. אמתיסטה התפללה לאלים להשאר צנועה ותפילתה נענתה על ידי האלה הצנועה דיאנה שהפכה אותה לאבן לבנה. כשהוא הושפל מהרצון של אמתיסטה להישאר צנועה, מזג בכח יין על האבן כמנחה, וצבע את הגבישים לסגולים.


2.4 האמטיסט מייצגת את החודש פברואר ומזל דגים

אבן האמטיסט תמיד נקשרה בחודש פברואר, חודש שהרומאים הקדישו לנפטון, אל המים שלהם. לכן, אין זה מפתיע שזו אבן המזל המסורתית של אותו חודש ומאחר וכך האבן נמצאת בשליטת כוכב הלכת יופיטר, זוהי אבן החן שמייצגת בגלגל המזלות את אלו שנולדו במזל דגים.


2.5 סגולות אבן האמטיסט באירופה העתיקה

סגולות אבן האמטיסט חזקות בעולם הרוחני, על ידי האמטיסט ניתן ליצור קשר, חיבור ל"אלוהי" ונחשבה כאבן נפשית עוצמתית להגנה מפני כישוף וקסם שחור. עד היום משתמשים באבן בכישופים שנועדו להעצים את היופי.

סגולות נוספות שיוחסו לאבן היכולת לשלוט במחשבות רעות, להגביר את האינטליגנציה, הכוח לגרום לגברים להיות חריפים וחדים במיוחד בעניינים עסקיים, לשמור על חיילים מפצעי קרב, ונתנה להם את הכוח להביס את אויביהם. האבן עזרה גם לציידים במשימתם ללכוד חיות בר והעופות, להגן על הלובש את האבן מפני מחלות מדבקות ולהרחיק שדים על ידי גילוף דמות דוב על התכשיט. עבור מטיילים זה היה חלק מהלבוש כהגנה מפני בגידה, מעילה והתקפות פתע.

האמטיסט נודעה כאבן חן שתגשים את השאיפות הגבוהות ביותר והטהורות ביותר מהסוג האנושי כמו צניעות, פיכחון ושליטה במחשבותיהם של הבריות. לאמטיסט שנלבש על האדם הייתה השפעה מפוכחת, לא רק על אלה ששתו יותר מדי, אלא גם על אלה שהתלהבו מאהבה ותשוקה יתר על המידה ושליטה באופי האלים והבסיסי של הלובש אותה. האבן עודדה רוגע, גבורה והתבוננות פנימית.

במשך מאות שנים יוחסו לאמטיסט לא רק כוחות רוחניים ומיסטיים אלה גם יכולות ריפוי מחלות ואמטיסטים נחשבים כתרופה מצוינת למחלות רבות, כמו הגנה על הלובש מפני מחלות מדבקות וזיהומיות וששיפשוף האבן על הפנים יגרש פצעונים ועור מחוספס.


3. אבן האמטיסט בעולם הנוצרי

לאמטיסט מקום נכבד בכנסיה הנוצרית, אבן האמטיסט שובצה בטבעות שאותן ענדו הבישופים הקתוליים. בנוסף האמטיסט שימשה כדי להגן על הבישופים מפני שיכרון מיסטי ונישוק הטבעת המשובצת באמטיסט על ידי המאמינים ,שמר על המאמינים מפני שיכרון מיסטי דומה ועזר להם לשמור על טוהר מחשבה רוחנית.

הקשר של האבן להרגעת היצרים הפיזיים, הוביל כמה מהנוצרים המוקדמים לקשר את האמטיסט למשיח. הצבעים הסגולים המלכותיים של האבן ייצגו את טוהר הרוח. גווניה הסגולים והאדמדמים ייצגו את ההשפעות המרגיעות. הם האמינו שהאבן עוזרת בהטהרות של הסבל ושהצבעים מרמזים לפצעיו ולסבלו של ישו.


3.1 האמטיסט בתקופת ימי הביניים והרנסנס

על פי המסורת הנוצרית, האמטיסט הייתה האבן האהובה ביותר על הקדוש ולנטיין. טבעתו הייתה משובצת באמטיסט ועליה היה חרוט דיוקנו של קופידון והיא סימלה אהבה ונאמנות והכבוד הכנסייתי. זה אולי נראה זיווג בלתי סביר, מאחר ואבן החן אמטיסט שומרת מפני יצרים ומרגיעה. עם זאת, קחו בחשבון שבתקופת ימי הביניים, אהבה צנועה הוערכה מאוד כאהבה אמיתית והאמטיסטים סימנו חזון זה של אהבה.

גם השליח מתתיהו ורוחו של המלאך השומר דניאל, קשורים גם הם לאמטיסט ועד היום יש קמעות שלהם המגולפות באבני אמטיסט ומיוחסת להם היכולת לטהר את ההילה, להשתיק ולשפר את היכולת להגיע למצב מדיטטיבי עמוק. במהלך ימי הביניים האמטיסט סימלה אדיקות ופרישות ,סמל להבנה אלוהית וטוהר ולכן נלבשה על ידי חברי הכמורה של הכנסייה הקתולית ושימשה לעטר את הצלבים. עד היום הצבע הסגול מאפיין את הביגוד הטקסי של הבישופים וכולל גם טבעת המשובצת באבן אמטיסט.

בימי הביניים אבן האמטיסט נחשבה לאחד מסימני המלוכה ושימשה לקישוט המלכים והמלכות,

בעוד שהחיילים בימי הביניים ענדו קמיעות אמטיסטיות כהגנה בקרב מתוך אמונה כי אמטיסטים מרפאים אנשים ושומרים על קור רוח.

האמטיסט בתקופת הרנסנס

בתקופת הרנסנס האמטיסט סימלה ענווה וצניעות. לאורך הדורות השתמשו המלכים החזקים והעשירים באמטיסט כסמל למלוכה באירופה.

בעולם הכישוף והקסם שבתקופת הרנסאנס, אמטיסט גולף בדמותו של דוב ושימש כקמע מגן. מבחינה היסטורית, האמינו כי האבן מסייעת לנבואה וחזונות ולהביא עושר וכוחות לבעליה, זה תמיד היה קשור לעמדות כוח אזרחיים ודתיים של אנשים ששלטו וחרוזי אמטיסט אף נמצאו בקברים אנגלו-סקסיים שבאנגליה. בעולם הישן, אמטיסט נחשב לאחת מחמש אבני החן שנחשבו היקרות מכל האחרות, עד שנמצאו מרבצים גדולים בברזיל.


3.2 האמטיסט קישטו את תכשיטי המלוכה באירופה - אנגליה, רוסיה, נורווגיה, דנמרק,שוודיה


תוכלו לראות צילומים של תכשיטים מרהיבים המשובצים באבני אמטיסט מדהימות שאותן ענדו האצולה האירופית כמו, אלכסנדרה מדנמרק, המלכה של המלך אדוארד השביעי, עונדת את כתר האמטיסט שלה, אמטיסט של המלכה מרי, הדוכסית ווינדזור בנשף גאלה לאורונרי בשאטו דה ורסאי, ביוני 1953. בפסטיבל האמטיסט של המלכה סוניה שנלבש על ידי נסיכת הכתר מנורווגיה


חתונת נסיכת הכתר השבדית הנסיכה מרתה לואיז - שטוקהולם , שוודיה.


סוניה מלכת נורווגיה מתהדרת בסט אמטיסט של עגילוים ושרשרת מרהיבים שניתנו לה במתנה מבעלה מלך נורווגיה האראלד ה-5.


וגם את המלכה אליזבת 'עונדת את סיכת האמטיסט שלה


וכמובן גם קייט מידלטון עונדת עגילי אמטיסט


ולפי השמועה האמטיסט הייתה האבן החביבה על המלכה קתרינה הגדולה, קיסרית רוסיה במאה ה- 18 ולה היו עגילי אמטיסט מהרי האורל שתוארו כ"להבה אדומה”. בתקופת שלטונה של יקטרינה ה2 ב 1750 , לראשונה נמצא בהרי אורל מרבץ של אבני אמטיסט. בעקבות הגילוי, הזמינה המלכה שני זוגות עגילים עם אבני אמטיסט. האבנים שובצו בעגילי ג'ירנדולי (בצורת מזרקה) עם אבני אמטיסט שעוצבו בצורת טיפות.

הזוג הראשון, קושט בנוסף ביהלומים, ויועד לאירועים פומביים וחשובים.

הזוג השני, היה פשוט יותר ונמכר במכירה פומבית בלונדון ב 1927.


4. מצרים הקדומה - אבן האמטיסט בקמעות הגנה


המצרים הקדומים השתמשו באבן האמטיסט כאבן המייצגת בגלגל המזלות את העז. העז נחשבה לאויבת הגפנים והכרמים, ולכן התרופה ליין.

גם במצרים העתיקה חיילים נשאו את אבן האמטיסט על גופם, כיוון שהאמינו שביכולתה להצילם ממוות בשדה הקרב.

המצרים הקדמונים השתמשו באמטיסטים ליצור קמעות ולטקסי תפילה והגנה מפני פגיעה. הם גילפו קמעות בצורת לב לקבורה, מספר המתים וגם גילפו באמטיסט צורות של בעלי חיים. סביר להניח שקוסמים מוקדמים עיצבו אותם כקמעות מגנים. לדוגמא, חיפושית מאמטיסט במרכז מחרוזת חרוזי כדור מאמטיסט. נמצאה במצרים ומוצגת במוזיאון פיטרי לארכיאולוגיה מצרית.


בעוד שאחר כך אומנים מצריים קדמונים יצרו יצירות עוצרות נשימה, הקוסמים בגרסאות המוקדמים שמרו על עיצוביהם פשוטים ומעשיים יותר.

בתרבויות מזרחיות נוספות, נעשה גם שימוש באבן האמטיסט שהייתה פופולרית במחרוזות וחרוזי תפילה ויוחסו סגולות ליצירת אווירה של רוגע ואדיקות, תוך יצירת תחושת שלווה נפשית ושקט פנימי.

גם בטיבט רואים באבן האמטיסט קדושה לבודהה ויוצרים ממנה חרוזי תפילה.


5. בסין אמטיסט נקראת גם אבן החוכמה

בפילוסופיה הסינית של פנג שואי, האמטיסט משפר את פינת העושר תוך התמקדות במתן וקבלת עושר חומרי. ברמה הגבוהה ביותר, אמטיסט מעניק את ההבנה הרוחנית הנדרשת כדי להגיע למצב של אושר. זה קשור לצ'אקרת הכתר בחלקו העליון של הראש אליו נכנסת המהות האלוהית. זוהי אבן טובה לפתור מחלוקת, המוצעת לילדים וללוחמים קרביים.


5.1 ברפואה הסינית המסורתית

ברפואה הסינית המסורתית נקבע כי האמטיסט טוב לכאבי בטן וחלומות רעים ועשוי לשמש גם לריפוי מחלות של הריאות. ישנה האמונה כי הוא מסייע לניקוי רעלים מהגוף ויכול להיות שימושי ביותר לניקוי אזור החזה. אמטיסטים הם בעלי ערך בטיפול במערכת העצבים המרכזית כמו גם במוח.

כאשר עונדים אמטיסט קרוב לראש, כמו בזוג עגילי אמטיסט, לא רק שהם מקלים על כאב ראש, אלא שהם

גם יעזרו וישפרו את תהליכי החשיבה ומאפשרים לעבד מידע ביעילות רבה יותר. ההערכה היא שאבן משחררת חסימות במוח בהן התפקוד הנפשי שהתבלבל ובלתי מכוון, ומשחרר את הדרך לחשיבה ברורה יותר. הם גם מאמינים כי האבן עוזרת לאנשים הסובלים מזיכרון לקוי.

מחרוזת עם אמטיסטים מומלצת למי שמתמודד עם מתח רב, כמו אנשים עם מוסר עבודה מופרז אשר אינם מסוגלים ליהנות מרגיעה ובנוסף מועילה בטיפול בנדודי שינה. אמטיסטים עוזרים גם

לאנשים המועדים לדיכאון ותחושה מלנכולית כוללת. רבים גם מאמינים כי אמטיסטים מועילים לאלו העובדים להתעלות מעל תלות כימית. האבנים מומלצות כקמעות כדי לספק כוח פנימי בעת המאבק בתלות. האמטיסט אמור לכוון לבלוטת יותרת המוח, המכוונת את המערכת האנדוקרינית, בלוטת האצטרובל, שם נחשבים שמופעלים מצבי תודעה וכישורים נפשיים, ואת כל קליפת המוח. לכן מועיל לכאבי ראש, מחלות נפש, חרדה, זעזוע מוח ודיכאון.

אמטיסטים משמשים גם לריפוי טבעי. זוהי אבן עמוסה בקסם עתיק והיא פופולרית כיום כמו לפני אלפיים שנה. אם הוא מונח מתחת לכרית או מונח מתחת למיטה, הוא כביכול מונע נדודי שינה וסיוטים. האבן גם מייצרת שינה שלווה עם חלומות נעימים, מרפאים ולעתים קרובות נבואיים. עם זאת האבן גם תבטיח כי הלובש אותה לא ישן יתר על המידה. זוהי אבן רוחנית, ללא תופעות לוואי שליליות או אסוציאציות לאלימות, כעס או תשוקה. זו אבן שלום. המרגיעה פחדים, מעלה תקוות, מרימה את הרוח ומקדמת מחשבות על המציאות הרוחנית שמאחורי חיינו ומונעת רגשות אשמה והונאה עצמית, מרסן את הפרעות ומעניק שיקול דעת טוב. האבן מרגיעה סערות רגשיות דבר שמאוד מועיל במצבים של סכנה פוטנציאלית. האבן מעניקה אומץ ומהווה קמע עוצמתי למטיילים המגן מפני גנבים, נזק, מחלה וסכנה.

אבן האמטיסט מנקה, הן פיזית והן פסיכולוגית ומקדמת איזון והרמוניה פנימיים ויציבות לאדם. אמטיסטים מסוגלים לעורר את הביטחון העצמי. האבן מעודדת השקפת החיים חיובית ומשפרת את חוש ההומור. מעלותיו של אמטיסט כוללות יופי, רוגע, הגשמה, ענווה, התנהגות אוהבת, שלמות, אדיקות, כנות, איזון רוחני, שלווה וחוכמה ולכן נלבש לעתים קרובות במהלך התבוננות או מונח על מזבחי

מדיטציה פשוטים. אבן האמטיסט נלבשת גם במהלך מעשים נפשיים מאחר שהיא אבן החוכמה, הוא מאפשר להשתמש במידע המתקבל דרך הנפש. האבן גם עוזרת לחדד את התודעה המודעת ומשפרת את הכוחות הנפשיים. ומשמשת לשיפור הזיכרון ושומרת על מחשבות בקנה אחד עם יעדי החיים. זוהי אבן של אהבה טהורה, אמיתית, רגשית ולעתים קרובות עוזרת לשני אוהבים לחזק את המחויבות שלהם. זוהי גם אחת האבנים הבודדות שנקבע שימוש במיוחד לגברים לשם משיכת נשים. זה כביכול מושך "נשים טובות" שיתאהבו בגבר העונד אמטיסט. האבן יכולה לעזור גם למעורבים בתביעות משפטיות כדי להבטיח את הצלחתם וגם ידוע שתביא להצלחה בעסקים.

6. סגולות, רוחני ומיסטיקה בימנו

אמטיסט היא אבן של הגנה וטיהור רוחניים, משתמשים בה היום בכדי לנקות את שדה האנרגיה של האדם מהשפעות שליליות שיכלו לדבוק, כמו כן, האבן יוצרת מגן תהודה של אור רוחני סביב הגוף. בנוסף, האבן פועלת כמחסום מפני אנרגיות נמוכות יותר ועל ידי כך מאפשרת ליכולות להתבטא בצורה של חרדה, מועקה, לחץ נפשי ,לחץ מסביבה לא בריאה.

האמטיסט נושאת בתוכה אנרגיה של אש ותשוקה, יצירתיות ורוחניות, היגיון ופיכחות, התדר הגבוה הטמון באמטיסט מטהר את ההילה של כל אנרגיה או כל התקשרות שלילית ויוצר מגן אנרגטי מסביב לגוף.

בעולם של ימינו, האמטיסט היא עדיין אבן של רוחניות ושביעות רצון, הידועה ביכולות המטאפיזיות שלה לחזק את הנפש ולעורר מצב מדיטטיבי משופר. התדר הגבוה הטמון באבן מטהר את ההילה של כל אנרגיה או התקשרות שלילית, ויוצר מגן אנרגטי מסביב לגוף, ומאפשר לאדם להישאר צלול ומרוכז תוך פתיחה לכיוון הרוחני. האמטיסט ממריצה את צ'אקרת העין השלישית ואת צ'אקרת הכתר ומשפרות את התפיסה הקוגניטיבית.

עד היום, תרבויות רבות מוצאות גוון רוחני אצל אבני האמטיסט. יש המאמינים כי הנוכחות המרגיעה של האמטיסט מייצרת חלומות מרגיעים, בדרך כלל מכניסה אותם לשלווה, בכך שהיא מביאה את החולם למקום רוחני שבו החולם קרוב לאלוהים שבו מאמין. בהירות ושלווה זו משתרעת גם על התודעה המתעוררת. אומרים כי אמטיסטים עוזרים לתודעה לזרום בחופשיות במידמים נפשיים וגם מטפיזיים כאחד.


האמטיסט זוכה להערכה רבה לאורך כל הדורות בזכות היופי המהמם והכוחות האגדיים שלה לעורר ולהרגיע את הנפש והרגשות.


7. קצת מדע שמאחורי אבן האמטיסט

היווצרות גבישי אחלמה נוצרים במושבות גבישיות, בגאודות [גאודות הן חללים בסלע המרופדים במקבצים או בפסים מעגליים, מרכזיים של גבישים. החלק החיצוני של רוב הגאודות הנפוצות הוא בדרך כלל מאבן גיר או דולומיט (שהוא סוג של סלע משקע קרבונטי=פחמתי, מסביבה מימית) בעוד שהפנים מכיל גבישי קוורץ] האמטיסט נוצר כגבישים שקופים ומושלמים מכל הגדלים. בסלעים גרניטיים ניתן למצוא עורקי אחלמה ואשכולות בתוך גושי הסלע וכסיומות ארוכות ובודדות.

הגבישים מתפתחים בשכבות מקבילות כתוצאה משינוי הדרגתי בהרכב התמיסה שממנה הם מתגבשים. שינויים אלה באים לידי ביטוי בשכבות צבע שונות בתוך הגביש. אמטיסט מופיע בגוונים ראשוניים מצבע סגול בהיר ורדרד לצבע סגול עמוק וקשיות האבן הופכת אותו מתאים לשימוש בתכשיטים וישנה אף אמנות חיתוך נכון של האבן בכדי למקם את הצבע באופן שהופך את טון הצבע של אבן החן למוגמרת והומוגנית. מאחר ועוצמת הצבע משתנה מאוד משיכבה לשיכבה, צבע האמטיסט לרוב בפסים כך שלעיתים קרובות רק שיכבה דקה היא בצבע סגול באבן או שהצבע אינו הומוגני, דבר הגורם לחיתוך להיות מאוד קשה ומאתגר. בנוסף, האמטיסט היא אחת האבנים החדות ביותר בכדור הארץ.

בתוך גבישי האחלמה אפשר להבחין בבועות נוזל וסיכות או גבישים של מינרלים אחרים שחדרו בתהליך ההתגבשות.

הרכב כימי – מה יוצר את הצבע הסגול של אבן האמטיסט?

אחלמה היא סוג סגול של קוורץ והרכבה הכימי זהה לשאר האבנים ממשפחה זו ,הנמצא במקומות רבים ברחבי העולם. במהלך המאה ה-20 יוחס הצבע הסגול לנוכחות מנגן. אולם, מאחר שהצבע משתנה ואף נעלם בהשפעת חימום ולחץ עלתה הסברה כי הצבע נוצר מנוכחותם של גורמים אורגניים, זאת לאחר שנמצאו גפרית ואניוני ברזל (שזה מטען חשמלי חיובי או שלילי של חלקיקי המולקולה). מחקרים מאוחרים העלו את הסברה כי הצבע הסגול נגרם בשל זיהומים ברזליים, והמחקרים האחרונים מצביעים על השפעה הדדית של ברזל ואלומיניום כגורמי הצבע. בהשפעת חום ולחץ הופך הצבע הסגול באבן לצהוב, כמו בסיטרין. תהליך זה אינו הפיך. אמטרין הוא מינרל ביניים בין אחלמה לסיטרין שבו חל מעבר חלקי מסגול לצהוב.

אחלמה מופיעה בגוונים שונים של סגול ולבן ולעיתים מופיעים בה גוונים אדומים וכחולים.


7.1 תיאור הצבעים השונים באחלמה:

אמטיסט סיביר (Deep Siberian) - הגוון המשובח ביותר לשימוש כאבן חן סגול עמוק והשאר גוונים כחולים ואדומים. גבישי אחלמה בגוון זה נמצאים לא רק בסיביר אלא גם באורוגוואי ובזמביה.

שושנת צרפתי (Rose of France) – גוון ורדרד כשל לבנדר או לילך.

אמטיסט שרוף (Burnt Amethyst) – גביש שצבעו הסגול נעלם בשל חימום ולחץ ונותרו בו גוונים צהובים.

אמטרין (Ametrine) – חילוף גוונים מסגול לצהוב.

אמטיסט מזרחי (Oriental Amethyst) – משמש בדרך כלל להגדרת קורונדום וספיר בעלי גוונים סגולים.

*תכשיטנים רבים נוהגים לקרוא כך גם לגבישים משובחים של אחלמה, אף אם אלה נכרו במקומות שונים בעולם, אולם איגודים גמולוגיים מתנגדים לכינוי זה מחמת הבלבול שהוא יוצר.

8. תפוצה

אירופה

האמטיסט נמצא גם באוסטריה, אולם ברוסיה יש הרבה מאוד אמטיסט, בעיקר מקרבת מורסינקה שבמחוז יקטרינבורג, שם הוא נוצר בחללים שבסלעים גרניטיים.

דרום אמריקה

אמטיסט נוצר בשפע בברזיל, שם ישנם גאודים גדולים בתוך סלעים געשיים. ישנם חללים רבים בדרום-מערב ברזיל ואורוגוואי המכילים גבישים אמטיסטיים בתוכם. בארטיגאס, שבאורוגוואי ובברזיל השכנה באיזור ריו גראנדה דו סול, הם יצרנים עולמיים גדולים העולים על כמות מינאס גראיס ,אספיריטו סנטו, בהיה, וקיראה, כל יצרני אמטיסט החשובים שבדרום ברזיל.

צפון אמריקה

אמטיסט מופיע ביישובים רבים בארצות הברית. בין אלה ניתן להזכיר: אזור הרי מאזזל שבמחוזות גילה ומריקופה, אריזונה-אגמי הנוצות האדומות, ליד פיט קולינס, קולורדו- הר אמטיסט, טקסס- הפארק הלאומי ילוסטון- מחוז דלאוור, פנסילבניה- מחוז הייווד, צפון קרוליינה- Deer Hill and Stow מיין ובאזור Lake Superior במינסוטה, ויסקונסין ומישיגן.

אמטיסט היא אבן החן הרשמית של דרום קרוליינה. כמה אמטיסטים מדרום קרוליינה מוצגים במוזיאון הסמיתסוניאן להיסטוריה טבעית.

אמטיסט נפוצה יחסית במחוזות קנדה אונטריו ונובה סקוטיה. מכרה האמטיסט הגדול ביותר בצפון אמריקה נמצא בת'אנדר ביי, אונטריו.

אסיה

האמטיסט נמצא גם בדרום קוריאה. שם נוצר האמטיסט הגדול ביותר בעולם במייסאו,

יישובים רבים בדרום הודו מניבים אמטיסט.

אפריקה

אחד מיצרני האמטיסט העולמיים הגדולים הוא זמביה בדרום אפריקה עם ייצור שנתי של כ 1000 טון.


9. טיפול בתכשיטי האמטיסט שלכם

צבעו האופייני של אמטיסט מתהדר בצבע המלוכה, סגול עשיר. הוא מגיע בכל גווני הסגול.

צבעו של אמטיסט הוא מאוד לא יציב והוא יכול לדהות ולהעלם עם חשיפה ממושכת לאור שמש וחשיפה לחום. ניתן לשמור אבנים חיוורות בקופסא סגורה בתוך נייר כסף כדי להעצים את הצבע. הצבע הסגול של האבן הרי מגיע למעשה מזיהומי ברזל בפנים. שווה לנסות, קחו בחשבון שלא תמיד מצליח.

יש להימנע מכל מגע עם חומרים כימיים כמו חומרי ניקוי ביתיים או ריסוס שיער.

כיצד לנקות אבן אמטיסט? לניקוי השתמשו במברשת שיניים או בבד רך ולנקות בעדינות עם סבון עדין ומים חמימים.

***שמעתי ,אך לא ניסיתי בעצמי ,כי ניתן גם לנקות באמצעות יחידת אולטרה סוניק לניקוי ביתית, לאלו שמכירים וניסו, אשמח אם תשתפו אותנו איך יצא והאם אתם ממליצים.


9.1 השימוש באמטיסט בתכשיטים

אמטיסט היא אבן יקרה למחצה והעובדה

שאמטיסטים הם בעלי דרגת קשיות של 7, מאפשרת להשתמש ביופיים ולשבצם בתכשיטים. בין אם כגבישים שנותרו טבעיים, או באבנים מלוטשים, בין אם הם משובצים בתכשיטים מודרניים או קלאסיים מפוארים, האמטיסט היא אבן חן שיופיה רב מעלה את ערך התכשיט.


10. מפורסמים ילידי חודש פברואר

צ’רלס דיקנס, אברהם לינקולן, אליזבת טיילור, ג’ורג וושינגטון, פרדריק שופן, אהוד ברק,לינור אברג'יל, יהונתן גפן, ג'ניפר אניסטון, סטיב ג'ובס, ריהאנה, ג'ורג' פרדריק הנדל, גלילאו גליליי, לס בראון, פארה פוסט , דנה אינטרנשיונל, עדן הראל, עברי לידר, אליס קופר, אבא אבן,


#אמטיסט #אבןאמטיסט #תכשיטאמטיסט #תכשיטים #תכשיטיאחלמה #אחלמה #אבןאחלמה #סגול #תכשיטסגול #תכשיטיוינטג #וינטג' #פברואר #מזלדגים #תכשיטיוינטג' #תכשיטיכסף #תכשיטיםמשובצים #סגולותאחלמה #סגולותאמטיסט #צמידאמטיסט #טבעתאמטיסט #שרשרתאמטיסט #עגיליםאמטיסט #אבניחןיקרות #אבניחןחצייקרות #אבניחן #חרוזיאמטיסט #חרוזיםאמטיסט #אהרוןתכשייםוארט #aaronjewelryart

Archive
Posts List
1/7
רשימת פוסטים
1/7
Search By Tags
Follow Us
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook Basic Square

Aaron Jewelry & Art

צור קשר
ת.ד: 118

 מיקוד: 65115
תל אביב טל: 052-6930077

aaronjewelryart@gmail.com

  • Instagram
  • Our Facebook
  • Our YouTube
 Ⓒ Copyright Aaron Art